Ważne
  Wypadek w Romanowie na DK1. Śledztwo zostało umorzone,...

  Wypadek w Romanowie na DK1. Śledztwo zostało umorzone, przyczyną wypadku była awaria pojazdu

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wypadek w Romanowie na DK1. Śledztwo zostało umorzone, przyczyną wypadku była awaria pojazdu
  1/6
  przejdź do galerii
  W czerwcu 2015 roku doszło do wypadku na trasie DK 1 pod Romanowem. Autokarem podróżowały dzieci z Piekar Śląskich, wracające z zielonej szkoły. Ranne zostały 44 osoby.
  Częstochowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie katastrofy autokaru, do której doszło 11 czerwca 2015 roku na trasie DK 1 w Romanowie pod Częstochową. Zdaniem śledczych kierowca, który prowadził pojazd jechał nieco za szybko, ale awaria autobusu była przyczyną zdarzenia.

  Do wypadku autokaru, w którym podróżowało wówczas 44 uczniów i 4 opiekunów, doszło w niecodziennych okolicznościach. Autobus jechał prostym odcinkiem drogi, a warunki atmosferyczne były bardzo dobre. Mimo to w pewnym momencie autokar zjechał z drogi, uderzając w bariery energochłonne i staczając się do rowu. Ranne zostały aż 44 osoby, w zdecydowanej większości były to dzieci.

  Odniosły one obrażenia w postaci m.in. urazów wielonarządowych oraz stłuczeń i złamań różnych części ciała.
  Początkowo śledczy przyjęli hipotezę, że winnym wypadku był 36-letni wówczas Rafał K., który prowadził autokar. Postawiono mu zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu lub utracie zdrowia wielu osób, za co groziło mu nawet pięć lat więzienia.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  Wypadek autokaru z dziećmi z Piekar w Romanowie [WIDEO I ZDJĘCIA] WYPADEK W ROMANOWIE


  – Według naszych ustaleń kierowca nie zachował należytej ostrożności i nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. 36-letni Rafał K. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Przedstawiliśmy mu zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu lub utracie zdrowia wielu osób– tłumaczył nam wówczas rzecznik częstochowskiej prokuratury, Tomasz Ozimek.

  Kierujący autokarem był trzeźwy, a w jego krwi nie stwierdzono żadnych środków narkotycznych. Posiadał on uprawnienia do kierowania autobusami oraz ważne badania lekarskie. Ponadto ustalono, że autobus posiadał aktualne badania techniczne. Przed wyjazdem do Łeby autokar został poddany kontroli przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego z Piekar Śląskich, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

  Rafał K. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Prokuratura zasięgnęła szeregu opinii biegłych, celem ustalenia przyczyny katastrofy.

  Wypadek autokaru z dziećmi z Piekar w Romanowie - zobacz zdjęcia:
  14 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Wypadek w Romanowie. Autkar z dziećmi z Piekar wpadł do rowu

  Wypadek autokaru z dziećmi z Piekar w Romanowie [WIDEO I ZDJĘCIA] WYPADEK W ROMANOWIE

  Link do głównego zdjęcia

  Wypadek w Romanowie. Autokar z dziećmi z Piekar wpadł do rowu ©KMP Częstochowa  Biegły badający uszkodzone koło autokaru stwierdził, że uszkodzenia opony i obręczy powstały na skutek dynamicznego kontaktu z barierą energochłonną, a nie w wyniku tzw. „wystrzału”.

  Przełomem w sprawie okazała się opinia biegłego ds. techniki samochodowej, który wydał opinię po badaniach na specjalistycznym stanowisku diagnostycznym uznał, że pojazd był niesprawny technicznie z uwagi na nadmierne skorodowanie kratownicy nośnej.

  – Zdaniem biegłego rozdzielenie węzłów kratownicy nie nastąpiło w chwili uderzenia autobusu w barierę, lecz w okresie go poprzedzającym i mogło ono spowodować problemy z utrzymaniem właściwego toru jazdy. Ponadto biegły uznał, że stwierdzenie pęknięcia kratownicy nie jest możliwe bez wjechania na kanał i sprawdzenia pojazdu od spodu – mówi Tomasz Ozimek.

  Z opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków drogowych wynika natomiast, że kierujący autobusem nieznacznie przekroczył dopuszczalną administracyjnie prędkość 80 km/h, jednakże nie można jednoznacznie stwierdzić, czy przekroczenie ma związek przyczynowy ze zdarzeniem.

  – Uwzględniając opisane ustalenia, prokurator uznał, że brak jest jednoznacznych dowodów wskazujących, że Rafał K. popełnił przestępstwo nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. W związku z tym śledztwo zostało umorzone – dodaje prokurator Ozimek.

  Postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne.

  Wypadek autokaru z dziećmi z Piekar w Romanowie - zobacz wideo:  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wystarczy trochę wyobraźni

   ana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   niestety od jakiegoś czasu rodzic nie jest stroną, aby zgłosić kontrolę pojazdu przed wyjazdem. Takiego zgłoszenia może dokonać dyrektor szkoły. Niestety niekiedy nauczyciele są wręcz oburzeni,...rozwiń całość

   niestety od jakiegoś czasu rodzic nie jest stroną, aby zgłosić kontrolę pojazdu przed wyjazdem. Takiego zgłoszenia może dokonać dyrektor szkoły. Niestety niekiedy nauczyciele są wręcz oburzeni, jeżeli rodzic sugeruje taką kontrolę. A wystarczy zauważyć, że daną szkołę obsługuje zazwyczaj jedna i ta sama firma transportowa ( Biuro podróży - organizator wycieczki)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BUSOMAT PL

   BUSOMAT PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Na drodze trzeba byc zawsze bardzo czujnym.

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama