Napoleon na Śląsku

Napoleon na Śląsku

Marek Szołtysek

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Dla Hiszpanów Napoleon Bonaparte był zbrodniarzem, wśród Anglików i Rosjan budził przerażenie, w polskim hymnie są zaś słowa: Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy.
Wiemy też, że Napoleona wspomina księga "Rok 1812" w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza, zaś w Lalce Bolesława Prusa stary subiekt Rzecki bez przerwy o Napoleonie opowiada. I tego uczą nas w szkołach na lekcjach historii, jednak problem czasów napoleońskich na Śląsku jest przeważnie kompletnie nieznany. Zajmijmy się więc tym zagadnieniem.
Wojny napoleońskie były szansą przyłączenia Śląska do Polski


Podczas rewolucji francuskiej niezwykłą karierę wojskową zrobił kapitan artylerii, a później generał - Napoleon Bonaparte (1769-1821). Szybko sięgnął też po władzę polityczną, uwieńczoną w 1804 roku koronacją na "cesarza Francuzów". Jednak rewolucyjna i potem napoleońska Francja ze swymi ideami wolności i równości, nie była akceptowana przez inne europejskie mocarstwa. Dlatego utworzono zbrojną koalicję antyfrancuską, w którą połączyły się Austria, Rosja, Prusy czy Anglia. Dochodziło więc do wojen, które w zwycięskim Napoleonie wzmagały pokusę opanowania całej Europy. A Bonaparte zwyciężał pod Austerlitz i Jeną, walczył od Hiszpanii po Belgię, organizował blokadę kontynentalną Anglii, dyktował swą wolę Austrii, Prusom i pozostałym państwom niemieckim.

Jednak wojna z Rosją w latach 1812-1813 zakończyła dobry czas dla cesarza Francuzów. W Rosji zginęło 80 proc. jego armii, a reszty dokonała wielka klęska pod Lipskiem (1813), po której Napoleon podpisał kapitulację w Paryżu w 1814 roku. Wówczas zrzekł się tronu i przyjął areszt domowy na wyspie Elba, na zachodnim wybrzeżu Włoch. Stamtąd uciekł jednak w 1815 roku, wrócił do Paryża i odzyskał władzę - było to tzw. sto dni Napoleona, ale ostatecznie poniósł klęskę pod Waterloo i Anglicy zesłali go na Wyspę św. Heleny.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo